Program kontroli PIP w 2016 r.

W bieżącym roku w niektórych firmach pojawią się dwuosobowe zespoły inspektorskie, gdyż program działania PIP zakłada, że w przypadku kontroli legalności zatrudnienia, kompleksowych kontroli przestrzegania prawa pracy lub kontroli wymagających wiedzy specjalistycznej w różnych dziedzinach powinny być one prowadzone przez więcej niż 1 inspektora.

Wśród zadań długofalowych na lata 2016 – 2018 przewidziano przede wszystkim kontrole prawidłowości zawierania umów cywilnoprawnych, a w programie na 2016 r. pojawiła się także kwestia kontroli znowelizowanych przepisów o umowach terminowych, które wejdą w życie 22 lutego 2016 r.

Z wyjaśnień zawartych na stronie internetowej PIP wynika, że inspektorzy pracy będą na kontrolach weryfikować zasadność zawierania umów terminowych, a w przypadku stwierdzenia ich zawarcia z naruszeniem obowiązujących przepisów będą mogli występować do sądów pracy z powództwami o ustalenie, że strony łączy umowa o pracę na czas nieokreślony. PIP przypomina bowiem, że powództwo o ustalenie dotyczyć może nie tylko sytuacji gdy sporne jest istnienie w ogóle stosunku pracy, ale również przypadków, gdy spór dotyczy rodzaju zawartej umowy o pracę.

Powiązane Aktualności