Należy przeliczyć zasiłki, jeśli obniżano etaty pracownikom na podstawie Tarczy antykryzysowej
Od piątku obowiązuje ustawa z dnia 7 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19 (Dz.U. poz. 1747), na mocy której wprowadzono instytucję przeliczenia podstaw zasiłkowych, jeśli pracodawca skorzystał z jednej z 4 instytucji z Tarczy antykryzysowej:
- obniżono wymiary czasu pracy pracownikom na podstawie art. 15g,
- na podstawie art. 15zf wprowadzono mniej korzystne warunki zatrudnienia niż wynikające z umów o pracę,
- obniżono wymiar czasu pracy na podstawie art. 15gb,
- obniżono wymiar czasu pracy lub wprowadzono mniej korzystne warunki zatrudnienia niż wynikające z podstawy nawiązania stosunku pracy na podstawie art. 15zzzzzo ust. 2.
Zgodnie z art. 25 ustawy z 7 października 2020 r. przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń nie jest automatyczne, a następuje na wniosek świadczeniobiorcy. Przeliczenia powinny być dokonane odpowiednio za okresy obowiązywania poszczególnych instytucji, wynikających z Tarczy, a więc od:
- 31 marca 2020 r. dla rozwiązań wymienionych powyżej w literach a) oraz b) – 24 czerwca 2020 r. dla rozwiązania wynikającego z litery c)
- 26 sierpnia 2020 r. dla rozwiązania wynikającego z litery d)
Do wypłacanych na bieżąco pracownikom zasiłków nie stosuje się już teraz art. 40 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa jeżeli: 1) obniżenie wymiaru czasu pracy lub wprowadzenie mniej korzystnych warunków zatrudnienia nastąpiło w okresie wcześniej pobieranego zasiłku oraz 2) między okresami pobierania wcześniejszego i kolejnego zasiłku nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe.
Powiązane Aktualności
Czy nadużywanie uprawnień kierowniczych jest mobbingiem?
W dniu 26 listopada 2024 roku Sąd Najwyższy wydał wyrok, w którym potwierdził, że nadużywanie uprawnień kierowniczych w pewnych sytuacjach [...]
Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych – czy trzeba podawać adres organu nadzorczego?
W związku z planowaną zmianą siedziby Urzędu Ochrony Danych Osobowych pojawiło się pytanie, czy klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych musi [...]
Ustawa o transparentności wynagrodzeń skierowana do Senatu
W piątek, 9 maja 2025 r. Sejm uchwalił ustawę o transparentności wynagrodzeń. Projekt ustawy został mocno okrojony w stosunku do [...]