Na 19-tym posiedzeniu Senat przyjął 3 ustawy zmieniające przepisy prawa pracy

Najszybciej w życie wejdzie ustawa o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług, gdyż nastąpi to już 18 czerwca. Ustawa jest projektem rządowym, którym wdrażane są przepisy unijne, a powyższa data wejścia w życie jest narzucona przez dyrektywę. Ustawa dotyczy warunków zatrudnienia pracowników delegowanych do Polski, doprecyzowuje uprawnienia PIP związane z delegowaniem pracowników oraz zawiera przepisy wykroczeniowe dające uprawnienia do nakładania mandatów karnych przez PIP. Ustawa precyzuje także obowiązki pracodawców delegujących pracowników do Polski, zobowiązując ich m.in. do wyznaczania osoby upoważnionej do kontaktów z PIP.

Jako druga wejdzie w życie nowelizacja art. 176 Kodeksu pracy, która również jest skutkiem wdrożenia unijnej dyrektywy dotyczącej dyskryminacji pracowników i ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia. Nowelizacją zmieniono zakres zakazu zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet ograniczając go tylko do kobiet w ciąży i karmiących dziecko piersią. Senat wprowadził do ustawy 2 poprawki zobowiązujące pracodawców do dostosowywania warunków pracy lub ograniczania czasu pracy, aby wyeliminować zagrożenia, a w skrajnych przypadkach do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy takich kobiet.

Z dniem 1 września 2016 r. wejdzie natomiast w życie nowelizacja Kodeksu pracy likwidująca tzw. syndrom pierwszej dniówki, o co od dawna postulowała PIP. Z ustawy będzie wynikał obowiązek potwierdzenia na piśmie przed dopuszczeniem pracownika do pracy, a nie w pierwszym dniu pracy, jak było dotychczas, warunków umowy o pracę. Również przed dopuszczeniem do pracy pracownik będzie musiał być zapoznany z regulaminem pracy.

Powiązane Aktualności

Nadgodziny w służbie cywilnej

Nadgodziny w służbie cywilnej: W dniu 27 września Centrum Informacyjne Rządu  udzieliło wyjaśnień wskazujących, w jaki sposób rozliczać godziny nadliczbowe [...]