Pracownicy niepełnoetatowi – rekompensowanie pracy w dni wolne

Rekompensata pracy w dni wolne: Państwowa Inspekcja Pracy w stanowisku z 25 listopada 2024 roku (UNP: GIP-24-294834, GIP-GBI.0701.164.2024.3) odpowiedziała na pytanie o to, w jaki sposób rekompensować pracę w niedzielę oraz w dniu wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy osobom zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Dotychczas PIP stała na stanowisku, że jeśli pracodawca nie odda pracownikowi dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę lub święto, przysługują dwa niezależne dodatki do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. Natomiast jeżeli w niedzielę pracę wykonywał  pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, to w zależności od interpretacji pracodawca, który nie odda mu dnia wolnego od pracy, może przyznać prawo do dodatku 100 proc. za sam fakt nieudzielenia innego dnia wolnego od pracy albo nie przyznać w ogóle dodatku, gdyż nie doszło do przekroczenia norm czasu pracy, a więc nie powstały w praktyce godziny nadliczbowe. Kolejne pytanie które nasuwa się w tej sytuacji to jak wygląda Rekompensata pracy w dni wolne, jeśli pracodawca nie odda pracownikowi dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w dniu wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy (a więc najczęściej w sobotę).

GIP w swoim stanowisku z listopada ubiegłego roku zróżnicował zasady rekompensaty w przypadku pracowników niepełnoetatowych w obydwu powyższych sytuacjach, wskazując, że jeśli pracodawca nie odda dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę, także pracownik zatrudniony na część etatu powinien otrzymać dodatek 100 proc. wynagrodzenia za sam fakt nieudzielenia dnia wolnego. Natomiast w przypadku pracy w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy pracownik nie ma prawa do dodatku, jeśli nie powstaną nadgodziny. Dla pracownika zatrudnionego na część etatu zasadą będzie więc wypłata godzin ponadwymiarowych w zwykłej stawce, bez żadnego dodatku, chyba że praca taka przekroczy limit godzin ponadwymiarowych ustalony w jego umowie o pracę. Limit taki ustalany jest na podstawie art. 151 par. 5 Kodeksu pracy.

Jak wskazał GIP“(…) Zatem jeżeli taki pracownik wykonywał pracę w niedzielę i nie został mu w zamian za to udzielony inny dzień wolny od pracy, to będzie mu przysługiwał dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. wynagrodzenia (za sam fakt nieudzielenia innego dnia wolnego).  Ponadto należy stwierdzić, że w przypadku niezrekompensowania pracownikowi pracy w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy albo w niedzielę zgodnie z odpowiednio art. 151[11] kodeksu pracy i art. 151[3] kodeksu pracy, może dojść do przekroczenia norm czasu pracy, a tym samym pracy nadliczbowej w rozumieniu art. 151 par. 1 kodeksu pracy. Skutkuje to obowiązkiem zrekompensowania pracownikowi takiej pracy nadliczbowej dodatkiem do wynagrodzenia (zgodnie z art. 151[1] kodeksu pracy) albo czasem wolnym od pracy (zgodnie z art. 151[2] kodeksu pracy). W przypadku przekroczenia przeciętnej 40-godzinnej tygodniowej normy czasu pracy dodatek do wynagrodzenia przysługuje w wysokości 100 proc. wynagrodzenia”

 

Powiązane Aktualności