Wdrożenie przejrzystości płac – projekt ustawy
W dniu 5 grudnia br. Koalicja Obywatelska wniosła do Sejmu projekt, którego zadaniem jest częściowe wprowadzenie zmian w Kodeksie pracy mających na celu wdrożenie dyrektywy UE 2023/970 (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 z dnia 10 maja 2023 r. w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania).
Projektowane przepisy mają umożliwiać pracownikowi wystąpienie do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczącej średniego wynagrodzenia brutto osób wykonujących taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości, z podziałem na płeć. Obowiązkiem pracodawcy będzie udzielenie takiej informacji – w postaci papierowej bądź elektronicznej, w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku, co jest terminem o wiele krótszym niż zapisany w dyrektywie (do dwóch miesięcy od złożenia wniosku).
Raz do roku pracodawca będzie miał obowiązek poinformować pracowników o przysługującym im prawie do otrzymywania informacji o średnim wynagrodzeniu brutto, a także o trybie, w jakim mogą o tę informację wystąpić.
Nowelizacja nakłada na pracodawców obowiązek przedstawiania w publikowanych przez nich ofertach zatrudnienia proponowanego wynagrodzenia, które chcą zaoferować aplikującym na dane stanowisko kandydatom. Oznacza to, że każda oferta pracy będzie musiała zawierać informację o wynagrodzeniu początkowym lub widełkach wynagrodzenia. Informacja może ponadto zawierać wzmiankę, że kwota wskazana w widełkach podlega negocjacjom. Pracownicy mają też mieć możliwość ubiegania się o informację o przepisach układu zbiorowego stosowanych przez pracodawcę do danego stanowiska.
Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca nie będzie mógł zakazać lub uniemożliwić pracownikowi ujawniania informacji o jego wynagrodzeniu.
Projekt ustawy został skierowany do konsultacji społecznych i opiniowania przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Sejmu.
Powiązane Aktualności
Stanowisko GIP i MRPiPS – czy można pomijać emerytów w regulaminach ZFŚS?
Pomijanie emerytów w regulaminach ZFŚS: Zgodnie z ustawą z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tj. [...]
Prawidłowe rozliczanie absencji pracowniczych – stanowisko MRPiPS
Prawidłowe rozliczanie absencji pracowniczych: W dniu 12 listopada 2024 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało stanowisko, w którym [...]
Wdrożenie przejrzystości płac – projekt ustawy
W dniu 5 grudnia br. Koalicja Obywatelska wniosła do Sejmu projekt, którego zadaniem jest częściowe wprowadzenie zmian w Kodeksie pracy [...]