Zmiany dotyczące świadectw pracy od stycznia 2017 r.

Od stycznia nastąpiła rewolucja w zasadach wystawiania świadectw pracy, gdyż nie tylko zlikwidowano obowiązek ich wystawiania po 24 miesiącach zatrudnienia terminowego, wprowadzono 6-miesięczny okres na jednorazowe wystawienie świadectw pracy za wszystkie zakończone do końca 2016 r. okresy zatrudnienia, ale jeszcze zmieniono wygląd samego świadectwa pracy.

Do lipca 2017 r. trzeba wystawić świadectwa za zakończone umowy terminowe.

Ustawodawca likwidując obowiązek wystawiania świadectw po 24 miesiącach zatrudnienia okresowego nałożył na pracodawców w przepisach przejściowych jednorazowy obowiązek wystawienia świadectw pracy za wszystkie zakończone do końca 2016 r. umowy. Na spełnienie tego obowiązku pracodawcy mają 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy, czyli muszą to zrobić do końca czerwca 2017 r. Świadectwo będzie musiało być wystawione szybciej, jeśli stosowny wniosek w tym zakresie złoży pracownik, gdyż wtedy pracodawca musi wydać świadectwo w terminie 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku przez pracownika. W przypadku umów terminowych trwających w dniu 1 stycznia 2017 r. świadectwa będą wydawane już na nowych zasadach, czyli tylko na wniosek pracownika w terminie 7 dni od jego złożenia.

Nowy druk świadectwa pracy

W zmienionym świadectwie pracy pojawiły się 4 nowe punkty związane z rodzicielstwem dotyczące urlopów ojcowskiego, rodzicielskiego, wychowawczego oraz korzystania z ochrony przed wypowiedzeniem w związku z obniżeniem etatu zamiast korzystania z urlopu wychowawczego. Poza tym doprecyzowano sposób wypełniania świadectwa pracy w zakresie wymiarów etatu w poszczególnych okresach zatrudnienia, zajmowanych stanowisk pracy, czy godzinowego wykorzystywania zwolnienia na opiekę nad dzieckiem do lat 14.

Powiązane Aktualności