Zmiana czasu letniego na zimowy już w ten weekend
Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w już w ten weekend – w nocy z 26 na 27 października o godzinie 3:00 należy przesunąć zegarki na godzinę 2:00. Dokładna data zmiany czasu na zimowy jest wskazana w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026 (Dz. U. z 2022, poz. 539).
Należy pamiętać, że zmiany czasu wiążą się z konkretnymi konsekwencjami w zakresie rozliczania czasu pracy w dni, w których następują. W zależności, czy jest to zmiana czasu letniego na zimowy czy zimowego na letni powstają nadgodziny albo niedopracowanie, które jednak nie może wpłynąć na wynagrodzenie. Zmiana czasu letniego na zimowy, czyli cofnięcie wskazówek zegara, to dla pracowników wykonujących pracę w nocy z 26 na 27 października dodatkowa godzina pracy. Pracownik powinien za tę godzinę otrzymać normalne wynagrodzenie oraz dodatek, jeśli doszło do przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy wynoszącej 40 godzin.
Od kilku lat rozważane jest zniesienie zmiany czasu. Już w 2018 roku Komisja Europejska zaproponowała zniesienie wprowadzania i odwoływania letniego czasu środkowoeuropejskiego, wskazując, że poczynione na zmianie czasu oszczędności energii są nieznaczne, a zmiana rytmu dobowego powoduje u ludzi problemy zdrowotne. Prace nad zmianą przepisów w tym zakresie zostały zawieszone w skutek wybuchu pandemii COVID-19 i do tej pory nie zostały wznowione.
W związku z tym, że ogłoszone rozporządzenie w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego obejmuje lata 2022 – 2026, to zmiany czasu czekają nas jeszcze przez dwa lata.
Powiązane Aktualności
Zmiana czasu letniego na zimowy już w ten weekend
Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w już w ten weekend - w nocy z 26 na 27 października [...]
Rozwiązanie umowy na czas zastępstwa – Stanowisko MRPiPS
W stanowisku z 4 września 2024 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na pytanie dotyczące prawidłowego momentu w [...]
Dyrektywa w sprawie pracy platformowej w UE przyjęta
W dniu 14 października 2024 roku dyrektywa dotycząca pracy platformowej została przyjęta przez Radę Unii Europejskiej. Głównym celem, który stawiają [...]