Rozporządzenie – uprawnienia przysługujące w związku z powodzią

W dniu 17 września 2024 roku opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw Rozporządzenie Rady Ministrów z 16 września 2024 r., dotyczące wykazu gmin, w których obowiązują szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz zasady ich stosowania (Dz. U. z 2024 r., poz. 1371). Rozporządzenie to wprowadza w życie przepisy ustawy z 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach dotyczących usuwania skutków powodzi (Dz. U. z 2024 r., poz. 654).

Jednym z kluczowych przepisów dla pracodawców i pracowników jest art. 8 tej ustawy, na podstawie którego:

  • W przypadku, gdy powódź uniemożliwia pracownikowi świadczenie pracy, jego nieobecność jest usprawiedliwiona.
  • Pracownikowi przysługuje wówczas prawo do odpowiedniej części minimalnego wynagrodzenia za pracę, zgodnie z obowiązującymi przepisami, na okres nieprzekraczający 10 dni roboczych, wynikających z rozkładu czasu pracy pracownika. Wynagrodzenie to wypłaca pracodawca.
  • Jeżeli z powodu usuwania skutków powodzi pracodawca musi przydzielić pracownikowi inne obowiązki niż te, które wynikają z jego umowy o pracę, to ma do tego prawo.  Pracownik nadal ma prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, wyliczanego według zasad dotyczących wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Te przepisy mają także zastosowanie do osób zatrudnionych na podstawie stosunku służbowego.

Na podstawie przepisów ustawy, środki z ZFŚS mogą być przeznaczone na pomoc dla pracowników poszkodowanych w wyniku powodzi, zarówno zatrudnionych u pracodawcy, który utworzył fundusz, jak i pracowników zatrudnionych u innych pracodawców. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r., przepisy te będą obowiązywać do 31 grudnia 2024 r.

Pracodawcy, którzy z powodu powodzi musieli tymczasowo wstrzymać działalność gospodarczą lub znacząco ją ograniczyć, i w związku z tym nie dysponują środkami na wypłatę wynagrodzeń pracownikom za usprawiedliwioną nieobecność w pracy w związku z powodzią, mają prawo ubiegać się o nieoprocentowaną pożyczkę z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 16 września 2011 r.)

Powiązane Aktualności