Przepisy specustawy powodziowej z punktu widzenia pracodawcy

Przepisy specustawy powodziowej, opublikowanej w dniu 4 października 2024 r. w Dzienniku Ustaw (Dz.U. z 2024 r., poz. 1473), weszły w życie dzień po ich ogłoszeniu.

Ustawa powodziowa przewiduje m.in. dodatkowe 20 dni urlopu dla pracownika, który w tym czasie usuwa skutki powodzi w swoim domu lub pomaga bliskim. W okresie korzystania z tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, które jest naliczane według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Pracodawca ma obowiązek udzielić takiego zwolnienia na wniosek pracownika, zgłoszony najpóźniej w dniu korzystania z wolnego, chyba że wyjątkowe potrzeby pracodawcy to uniemożliwiają.

W przypadku placówek opiekuńczo-wychowawczych zlokalizowanych na terenach dotkniętych skutkami powodzi, pracodawca może – po uzyskaniu zgody pracownika – zlecić mu pracę w godzinach nadliczbowych, w celu zapewnienia opieki nad dziećmi. Pracodawca może również czasowo zawiesić stosowanie przepisu art. 133 Kodeksu pracy dotyczącego odpoczynku tygodniowego, pod warunkiem zachowania nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Po ustaniu okoliczności uniemożliwiających korzystanie z odpoczynku tygodniowego, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi czas wolny odpowiadający okresowi tego odpoczynku, nie później jednak niż w ciągu 3 miesięcy od daty zawieszenia. Udzielenie czasu wolnego nie może skutkować obniżeniem wynagrodzenia za pełny miesięczny wymiar pracy.

Pracownicy mieszkający na obszarach dotkniętych powodzią objętych przepisami ustawy mogą złożyć wniosek do pracodawcy o obniżenie wymiaru czasu pracy, jednak nie niższego niż połowa pełnego etatu. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić taki wniosek, chyba że uniemożliwiają to względy organizacyjne lub charakter wykonywanej pracy. Wniosek należy złożyć co najmniej 2 dni przed planowanym rozpoczęciem pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy.

Przepisy specustawy powodziowej wprowadzają też nową formę pomocy dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi czuli tzw. świadczenie interwencyjne, wynoszące kilkanaście tysięcy złotych na każdego pracownika w firmie. Świadczenie to ma być wypłacane jednorazowo, aby wesprzeć dalsze prowadzenie działalności gospodarczej, obejmując również osoby samozatrudnione. Aby je otrzymać, przedsiębiorca musi zobowiązać się do kontynuowania działalności przez co najmniej 6 miesięcy od momentu otrzymania świadczenia. Szczegóły tej pomocy zostaną określone w rządowym rozporządzeniu.

Powiązane Aktualności