Nowe przepisy dotyczące delegowania kierowców w transporcie drogowym

W dniu 17 października 2024 roku w Dzienniku Ustaw opublikowana została Ustawa z dnia 25 września 2024 r. o zmianie ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Z 2024 r., poz.  1544). Głównym celem nowelizacji jest wdrożenie do polskich przepisów unijnej dyrektywy, zgodnie z którą państwa członkowskie UE nie powinny ograniczać użytkowania na swoim terytorium pojazdu najmowanego przez przedsiębiorstwo mające siedzibę w innym państwie członkowskim, jeżeli pojazd został zarejestrowany lub dopuszczony do ruchu zgodnie z normami któregokolwiek państwa członkowskiego.

Ustawa nowelizuje przepisy następujących ustaw:

  • ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym,
  • ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia,
  • ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym,
  • ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.

Przewoźnicy drogowi prowadzący działalność w Polsce dzięki nowym przepisom będą mogli czasowo korzystać z pojazdów zarejestrowanych na terytorium innego państwa UE.  Przepisy wprowadzają “spójną krajową strategię egzekwowania przepisów dotyczących przewozów kabotażowych”, czyli zarobkowego transportu ładunku pomiędzy punktami odbioru znajdującymi się w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub EFTA niż kraj, w którym przewoźnik założył działalność gospodarczą.

Przepisy ustawy nakładają na Główny Inspektorat Transportu Drogowego obowiązek corocznego przekazywania Komisji Europejskiej danych dotyczących kontroli przewozów kabotażowych w poprzednim roku kalendarzowym.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 listopada 2024 roku.

 

Powiązane Aktualności