Nowe formy pomocy dla przedsiębiorców dotkniętych powodzią
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamieścił na swojej stronie informację o przekazaniu już ponad 8 milionów złotych wyrównania w ramach świadczenia interwencyjnego dla 512 przedsiębiorców dotkniętych powodzią. Od 26 listopada 2024 roku obowiązują przepisy znowelizowanej ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, przyznające przedsiębiorcom, którzy nie zawarli umowy ubezpieczenia przedsiębiorstwa od następstw klęsk żywiołowych świadczenie w wysokości do 75 proc. szkody oraz 75 proc. maksymalnej wysokości świadczenia interwencyjnego, czyli 1 mln zł.
Uzupełnienie kwoty świadczenia dotyczy tych nieubezpieczonych przedsiębiorców, których wnioski o wypłatę świadczenia interwencyjnego były rozpatrzone przed dniem wejścia życie ustawy, a więc przed 26 listopada 2024 r.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało nowe formy pomocy dla przedsiębiorców dotkniętych powodzią w postaci wydłużenia terminu na wykorzystanie środka wsparcia wynikającego z art. 7a ustawy powodziowej do dnia 30 czerwca 2025 r. Chodzi o 20 dni zwolnienia od pracy w celu usuwania skutków powodzi dla poszkodowanych pracowników, które w obecnym stanie prawnym można wykorzystać do 31 grudnia 2024 roku. Projekt rozporządzenia pojawił się już w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, i ma zostać przyjęty w czwartym kwartale 2024 roku.
Natomiast do ustawy z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi dodana została poprawka, wprowadzająca możliwość umorzenia przedsiębiorcom składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a także fundusze: pracy, solidarnościowy, gwarantowanych świadczeń pracowniczych lub emerytur pomostowych. Zwolnienie obejmuje okres pięciu miesięcy od sierpnia do grudnia 2024 roku, pod warunkiem spadku przychodów o co najmniej 40 proc. Dotyczy to przedsiębiorców bezpośrednio a także pośrednio dotkniętych skutkami powodzi (np. branża hotelarska). Przedsiębiorcy objęci pomocą będą zwolnieni z opłacania składek za siebie i swoich pracowników.
Nowelizacja ustawy powodziowej została opublikowana 25 listopada w Dzienniku Ustaw i weszła w życie dzień po ogłoszeniu.
Powiązane Aktualności
Stanowisko GIP i MRPiPS – czy można pomijać emerytów w regulaminach ZFŚS?
Pomijanie emerytów w regulaminach ZFŚS: Zgodnie z ustawą z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tj. [...]
Prawidłowe rozliczanie absencji pracowniczych – stanowisko MRPiPS
Prawidłowe rozliczanie absencji pracowniczych: W dniu 12 listopada 2024 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało stanowisko, w którym [...]
Wdrożenie przejrzystości płac – projekt ustawy
W dniu 5 grudnia br. Koalicja Obywatelska wniosła do Sejmu projekt, którego zadaniem jest częściowe wprowadzenie zmian w Kodeksie pracy [...]