Nowe rozwiązania prawne na czas upałów
Nowe przepisy dotyczące upałów: W obliczu coraz częstszych fal upałów w letnich miesiącach, Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy, rozważa wprowadzenie nowych przepisów mających na celu ochronę pracowników przed ekstremalnymi temperaturami. Obecne regulacje określają jedynie minimalną temperaturę w miejscu pracy, natomiast brak jest ustalonej temperatury maksymalnej.
Obowiązki Pracodawców
Zgodnie z Kodeksem Pracy oraz Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów, pracodawcy mają określone obowiązki dotyczące pracy w wysokich temperaturach. Do tych obowiązków należą:
- Dostęp do zimnych napojów w nieograniczonej ilości dla pracowników, gdy temperatura na stanowiskach pracy przekracza 28⁰C, a na otwartej przestrzeni 25⁰C.
- Zabezpieczenie okien przed nadmiernym nasłonecznieniem poprzez rolety lub żaluzje, aby zapobiec nagrzewaniu pomieszczeń.
- Sprawność klimatyzacji, jeśli jest ona dostępna w pomieszczeniach pracy.
- Środki ochronne dla pracowników pracujących na zewnątrz, takie jak odzież ochronna, nakrycie głowy i krem z filtrem UV.
- Dostęp do zacienionego miejsca do odpoczynku.
Planowane Zmiany
Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, w dniu 10 lipca, odbyło pierwsze spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy oraz przedstawicielem CIOP-PIB, aby omówić nowe przepisy dotyczące upałów. Rozważane jest czerpanie z rozwiązań stosowanych w innych krajach. Na przykład, w Słowenii wprowadzono maksymalną temperaturę w miejscu pracy wynoszącą 28°C. W innych krajach, po przekroczeniu pewnej temperatury, pracownicy mają prawo do płatnej przerwy lub odpoczynku w chłodnym pomieszczeniu.
Celem nowych przepisów jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i komfortowych warunków pracy, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.
Powiązane Aktualności
Zasady prowadzenia dokumentacji pracownika tymczasowego
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało w dniu 2 października 2024 roku stanowisko objaśniające zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej dla [...]
Nadgodziny w służbie cywilnej
Nadgodziny w służbie cywilnej: W dniu 27 września Centrum Informacyjne Rządu udzieliło wyjaśnień wskazujących, w jaki sposób rozliczać godziny nadliczbowe [...]
Badania medycyny pracy – zmiany w przepisach
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wprowadzenie zmian w zakresie badań medycyny pracy, których wejście w życie jest planowane od 2025 roku. Zgodnie [...]