Stanowisko NCK – wolne dla honorowego krwiodawcy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami honorowemu dawcy krwi przysługuje zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew oraz w dniu następnym. Kwestie te reguluje art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 318 ze zm.). Należy również pamiętać, że zgodnie z powyższym artykułem zwolnienia od pracy trzeba też udzielić na czas okresowego badania lekarskiego dawcy krwi zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 2982 Kodeksu pracy.
Wątpliwości pracodawców budził zapis o dniu następnym, a konkretnie czy należy traktować dzień jako kolejny dzień kalendarzowy czy dzień roboczy dla pracownika zgodnie z jego rozkładem pracy? Zgodnie ze stanowiskiem Narodowego Centrum Krwi, wydanym 10 sierpnia 2023 zapis ten należy traktować literalnie, i dzień następny należy traktować jako dzień kalendarzowy. W sytuacji, gdy pracownik będący honorowym dawcą krwi oddaje krew w piątek, to ustawowy dzień wolny będzie przypadać w sobotę, niezależnie od tego, czy jest on dniem wolnym czy roboczym dla pracownika.
Kto może zostać dawcą krwi?
Kwalifikują się osoby między 18 a 65 rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kg i są w dobrym zdrowiu. Nie mogą być to osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy poddały się akupunkturze, zrobiły tatuaż, przekłuły uszy lub inne części ciała, miały operacje, endoskopie, diagnozy badań medycznych lub otrzymały transfuzję krwi.
Przed oddaniem krwi, dawcy krwi powinni być wypoczęci i zdrowi, bez objawów przeziębienia i nie przyjmować leków, z wyjątkiem większości suplementów diety i antykoncepcji, ale powinni o tym poinformować lekarza. Zaleca się lekki posiłek i picie około 2 litrów płynów na 24 godziny przed donacją, a także ograniczenie palenia i unikanie alkoholu przed pobraniem krwi.
Po oddaniu krwi, dawcy krwi przestrzegać muszą zaleceń medycznych, nie przeciążać ręki, z której pobierano krew, oraz utrzymywać odpowiednią dietę. W przypadku osłabienia lub innych objawów po oddaniu krwi, dawcy powinni szukać pomocy medycznej.
Zainteresowanych przepisami dotyczącymi krwiodawstwa zachęcamy do odwiedzenia strony Narodowego Centrum Krwi.
Powiązane Aktualności
Wyrok NSA – czy informacja o mobbingu w miejscu pracy to sprawa prywatna?
Informacja o mobbingu w miejscu pracy nie jest informacją prywatną, jeżeli dotyczy osoby pełniącej funkcję publiczną – tak wynika z [...]
Zmiany w projekcie ustawy o jawności wynagrodzeń
Projekt ustawy dotyczący jawności wynagrodzeń, przygotowany przez posłów Koalicji Obywatelskiej, został istotnie zmieniony w trakcie prac Podkomisji stałej ds. nowelizacji [...]
Wyrok TSUE – czy dane członka zarządu osoby prawnej to też dane osobowe?
W wyroku z 3 kwietnia 2025 roku Trybunał Sprawiedliwości UE (sygn. C-710/23) odpowiedział na pytanie, czy dane członka zarządu osoby [...]