Najnowsze zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców

Od 19 sierpnia 2023 roku obowiązują nowe regulacje dotyczące delegowania kierowców w transporcie drogowym, na podstawie opublikowanej w Dzienniku Ustaw ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowy, (Dz.U. 2023, poz. 1523). Jednym z nowych przepisów wprowadzonych ww. ustawą jest możliwość nałożenia przez pracodawcę zakazu dotyczącego jednoczesnego świadczenia pracy przez kierowcę na rzecz innego pracodawcy. Zakaz ten ma służyć poprawie bezpieczeństwa w transporcie oraz sprzyjać przestrzeganiu przepisów socjalnych w tej branży. Co istotne, nie dotyczy on tylko pracy w charakterze kierowcy. Może obejmować każdą pracę, która mogłaby rzutować na kondycję fizyczną kierowcy, wpływając negatywnie na bezpieczeństwo przewozów. Kolejna istotna zmiana dotyczy terminów wypłaty wynagrodzenia dla pewnych grup kierowców. Teraz pracodawca, który deleguje kierowców do międzynarodowych przewozów, może podzielić wypłatę wynagrodzenia na dwie transze:

  • najpóźniej do 10. dnia kolejnego miesiąca
  • obejmuje to kwotę 3600 zł brutto, w przypadku kierowców z niższym przychodem niż przeciętne wynagrodzenie, albo 6935 zł brutto w 2023 r., w przypadku kierowców z przychodem miesięcznym wyższym niż przeciętne wynagrodzenie.
  • maksymalnie do 21. dnia następnego miesiąca i obejmuje to kwotę przewyższającą odpowiednio wynagrodzenie minimalne lub przeciętne prognozowane.

Aby wprowadzić system dwuczęściowej płatności, pracodawca musi wprowadzić odpowiednie zmiany w regulaminie pracy. Koniecznym warunkiem jest też, aby wynagrodzenie było wypłacane w określonym z góry i stałym terminie.

Powiązane Aktualności

Nadgodziny w służbie cywilnej

Nadgodziny w służbie cywilnej: W dniu 27 września Centrum Informacyjne Rządu  udzieliło wyjaśnień wskazujących, w jaki sposób rozliczać godziny nadliczbowe [...]