Dyrektywa w sprawie pracy platformowej w UE przyjęta
W dniu 14 października 2024 roku dyrektywa dotycząca pracy platformowej została przyjęta przez Radę Unii Europejskiej. Głównym celem, który stawiają sobie twórcy dyrektywy jest poprawa warunków pracy ponad 28 milionów osób, które pracują w Unii Europejskiej za pośrednictwem platform cyfrowych. Są to między innymi pracownicy platform transportowych takich jak Uber, czy dostarczających posiłki jak na przykład Glovo, ale także pracownicy świadczący usługi transportu taksówkowego.
Pracownicy zatrudniani za pośrednictwem platform zgodnie z przepisami dyrektywy nie będą mogli być traktowani jako samozatrudnieni w sytuacji, gdy istnieją dowody wskazujące na to, że są im wydawane polecenia służbowe lub podlegają oni takiej samej kontroli ze strony pracodawcy jak pracownicy etatowi. Przepisy dyrektywy wprowadzają w takiej sytuacji domniemanie stosunku pracy, co oznacza, że pracownicy będą mieli prawo do korzystania z przysługujących im praw pracowniczych, na przykład z zasiłku czy ubezpieczenia zdrowotnego. Ciężar dowodu będzie spoczywał na platformie, która będzie zobowiązana udowodnić, że stosunek pracy nie istnieje.
Ponadto dyrektywa dotycząca pracy platformowej zwiększa przejrzystość stosowania algorytmów w zarządzaniu zasobami ludzkimi poprzez nakaz monitorowania zautomatyzowanych systemów przez wykwalifikowany personel. Oznacza to, że pracownicy nie będą mogli być monitorowani przez algorytmy lub zwalniani na podstawie ich decyzji. Pracownicy będą też mieli prawo kwestionowania decyzji podjętych automatycznie przez system.
W kolejnych krokach dyrektywa o pracy platformowej zostanie podpisana przez Radę i Parlament Europejski i wejdzie w życie po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE. Państwa członkowskie będą mieć 2 lata na zaimplementowanie jej przepisów do prawa krajowego.
Powiązane Aktualności
Nowe przepisy dotyczące mobbingu – projekt nowelizacji ustawy
Nowe przepisy dotyczące mobbingu: W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy – [...]
Nowy projekt ustawy o rynku pracy
Rada Ministrów podczas posiedzenia w dniu 24 grudnia 2024 roku przyjęła przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nowy [...]
Wolna Wigilia od 2025 roku – Prezydent podpisał ustawę.
W dniu 24 grudnia 2024 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy [...]