Przeciwdziałanie mobbingowi – projekt ustawy już na stronach Rządowego Centrum Legislacji

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji w dniu 20 stycznia br. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy (nr z wykazu UD183), który wprowadza istotne zmiany w definicji mobbingu, a także określa środki ochrony prawnej przed dyskryminacją, mobbingiem czy molestowaniem w miejscu pracy.

Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z nową definicją przez mobbing rozumie się “niepożądane zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika i stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery; na zachowanie to mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy (molestowanie).”

Główne przejawy mobbingu to zgodnie z projektowanymi przepisami:

  • upokarzanie lub uwłaczanie;
  • zastraszanie;
  • zaniżanie oceny przydatności zawodowej pracownika;
  • nieuzasadniona krytyka, poniżanie lub ośmieszanie pracownika,
  • utrudnianie funkcjonowania w środowisku pracy w zakresie możliwości osiągania efektów pracy, wykonywania zadań służbowych, wykorzystania posiadanych kompetencji, komunikacji ze współpracownikami, dostępu do koniecznych informacji;
  • izolowanie pracownika lub wyeliminowanie go z zespołu.

Za mobbing może być też uważane nakazanie innej osobie podejmowania powyższych zachowań wobec pracownika lub zachęcanie do nich innej osoby. Za mobbing mogą być też uznane nieumyślne zachowania wobec pracownika, które mogłyby wywołać konkretny skutek, niezależnie od jego wystąpienia.

Dla pracodawców istotna jest zmiana w zakresie ich podstawowych obowiązków związanych z zapobieganiem niepożądanym zachowaniom w miejscu pracy, do których będą należały między innymi przeciwdziałanie wszelkiemu nierównemu traktowaniu oraz dyskryminacji w zatrudnieniu, ale także przeciwdziałanie naruszaniu godności oraz innych dóbr osobistych pracownika, w szczególności w obszarze: zdrowia, sfery osobistej i reputacji, właściwej komunikacji w miejscu pracy, pozycji w zespole, efektów pracy oraz jej oceny, a także statusu zawodowego pracownika i jego kwalifikacji. Do obowiązków pracodawców będą należały również aktywne i stałe przeciwdziałanie naruszaniu zasady równego traktowania przez stosowanie działań prewencyjnych, wykrywanie oraz szybkie i właściwe reagowanie, a także działania naprawcze i wsparcie osób dotkniętych nierównym traktowaniem.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 21 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Powiązane Aktualności

Przejdź do góry